Staff

NameDesignation
Dinesh M.R. DIRECTOR
Harakangi G.G.Chief Administrative Officer
S. K. C BoseChief Finance and Accounts Officer
Malay BishtAdministrative Officer (Establishment)
Ramesh R GAdministrative Officer
Bharathi PVS Finance and Accounts Officer
Prakash BChief Technical Officer - Director Cell
Lokanath BAFAO I/O
Mohana Asst Administrative Officer (Purchase)
SHAILAJA R PRASADAsst Administrative Officer & DDO
Hema Prabhu R.Asst Administrative Officer (Establishment - III)
Anasuya N.Asst Administrative Officer (Establishment - II)
Tittu KumarAsst Administrative Officer (Establishment - I)
Chandra Kumar CSr. Technical Officer
Jagadeeshan A KAssistant Director (OL)
Prakash K.N.Personal Assistant - Director Cell
Vijaya KumarAssistant (Purchase Section)
Prashanthi ChandrashekarAssistant (Establishment-II)
Lokesh B.M.Assistant (Establishment-II)
Gopal RAssistant (Cash and Bills Sec.)
Pandian AAssistant
Seshachalam A GAssistant
Senthil Kumar P.Assistant (Establishment - I)
Surendra H.R.Assistant (Purchase Section)
Suma SrinivasJAO
Manjula A.C.Assistant (Establishment - III)
Vijayalakshmi D.Assistant (Establishment - I)
Syed RabbaniAssistant (Purchase Section)
Subramanya NPersonal Assistant - CAO Cell
Asha Kumari Assistant
Anuradha LUDC
Lakshmidevi K CUDC
Vinay V.R.UDC (Cash and Bills Sec.)
Renuka RUDC (Cash and Bills Sec.)
Sangeetha M.UDC (Cash and Bills Sec.)
Shylaja ChandrashekarUDC (Cash and Bills Sec.)
Prathiba M.Stenographer Grade – III
Shilpa R.UDC
BhagyalakshmiUDC (Purchase Section)
Bindhu VLDC
Jagadeesh T CLDC
Sheela R.Skilled Support Staff(Establishment-II)
Rathnamma B.Skilled Support Staff(Purchase Section)
Anjanappa C.Skilled Support Staff (Establishment - I)
Narayana Rao S.Skilled Support Staff(Establishment - III)
Jayashree M.Skilled Support Staff(Cash and Bills Sec.)
Sai MonicalakshmiSkilled Support Staff(Establishment-II)
Ramesh G.Skilled Support Staff(Establishment-II)
Hanumanthappa NSkilled Support Staff
Kalaiah MSkilled Support Staff
Venkatesh H.K.Skilled Support Staff(Messenger)
NameDesignation
Reju M. Kurian Principal Scientist & I/c Head
Rekha A. Principal Scientist
Anuradha Sane Principal Scientist
Manjunath B.LPrincipal Scientist (Agronomy)
Sampath Kumar Pamu Principal Scientist
Vasugi C.Principal Scientist
Sankaran K M.Pricipal Scientist
Satisha J.Principal Scientist
Sakthivel T. Principal Scientist
Awachare Chandrakant MadhavScientist
Anushma P. L.Scientist
Linta VincentScientist
Parashuram H.D.Technical Officer (Lab.)
Jayaramaiah N.Technical Officer
Giri M.V.Personal Assistant
Ramamurthy D.V.Senior Technical Assistant
Nagaraju T.N.Technical (Field)
Prakash H.Technician (Field)
Manoj Kumar H.V.Technician (Lab.)
Raghavendra Rao M.A.Technician (Field)
Suresh G.Technician (Field)
LingannaSkilled Support Staff
Muniraju R.Skilled Support Staff
Thimmaiah V.Skilled Support Staff
HanumantharayappaSkilled Support Staff
Nagaraju H.V.Skilled Support Staff
Hanumanthappa M.Skilled Support Staff
ShivrudrappaSkilled Support Staff
Murthy M.K.Skilled Support Staff
VenkataramanappaSkilled Support Staff
NameDesignation
Sadashiva A.T. Principal Scientist & Head
Shankara Hebbar S. Principal Scientist
Anil Kumar Nair Principal Scientist (Agronomy)
Singh T.H. Principal Scientist (Horticulture)
Madhavi Reddy K. Principal Scientist (Horticulture)
Padmini KPrincipal Scientist (Horticulture)
Aghora T.S. Principal Scientist (Horticulture)
Pitchaimuthu M. Principal Scientist (Horticulture)
Varalakshmi B. Principal Scientist (Horticulture)
Veere Gowda R. Principal Scientist (Horticulture)
Dhananjaya M.V.Principal Scientist
L K BharathiSenior Scientist (Hort.)
Sreenivasa Rao E. Senior Scientist (Vegetable Science)
Senthil Kumar J M.Scientist (Vegetable Science)
Susmitha CherukuriScientist (Gen. & Pl. Breed)
Ramya PScientist (Pl. Breed)
Smaranika MishraScientist (Vegetable Science)
Umashankar B.E.Senior Technical Officer (Lab.)
Nage Gowda N S.Senior Technical Officer
Sanna ManjunathaTechnical Officer
Puneeth H.V.Technician
Venkatalakshmamma S.V.Technician
Muniraju N.Technician
Vimala D.Technician
Suresh H.S.Technician
Avinash K.N.Technician
Sanjeevappa H.Technician
Devaraja L.Technician
Ramamurthy B.Technician
Bylappa KSkilled Support Staff
SiddanjiniSkilled Support Staff
VenkateshappaSkilled Support Staff
MunikrishnappaSkilled Support Staff
Anjanappa C.M.Skilled Support Staff
ChannarayappaSkilled Support Staff
NameDesignation
Manjunatha Rao TPrincipal Scientist ( Horticulture) & I/c. Head
Hima Bindu K. Principal Scientist (Plant breeding)
Sujatha A NairPrincipal Scientist (Horticulture)
Tejaswini Principal Scientist (Plant Breeding)
Aswath C. Principal scientist(Horticulture)
Sujatha SPrincipal Scientist
Suryanarayana M.A.Principal Scientist (Horticulture)
Rajiv Kumar Senior Scientist (Horticulture)
Sumangala H.P.Scientist
Smitha G.R.Scientist
Usha Bharathi T.Scientist
Rohini M.R.Scientist
Lakshmipathi Dr.Senior Technical Officer
Cheluvaraju V.Technical Officer
Vamana Naik D.Technical Officer
Idiya H.K.Technical Officer
Nagaraja PPrivate Secretary
Anjanamma R.Senior Technician
Venkatesh H.R.Senior Technician
MunibyrappaSenior Technician
KaribasavannaSenior Technician
PandurangaiahSenior Technician
Ramesh V.Technical Assistant
Rudresha A.Technician
Naveen Kumar N.Technician
Venkatesh MurthySkilled Support Staff
KrishnappaSkilled Support Staff
Hanumantha RajuSkilled Support Staff
HanumanthaiahSkilled Support Staff
LakshmaiahSkilled Support Staff
NameDesignation
Leela Sahijram Principal Scientist & I/c. Head
Mythili J.B. Principal Scientist
Vageeshbabu H.S. Principal Scientist (Agri. Biotechnology)
Asokan R. Principal Scientist (Agricultural Entomology)
Pious Thomas Principal Scientist (Horticulture)
Ravishankar K.V. Principal Scientist
Manmohan M.Principal Scientist (Plant Physiology)
Usha Rani T.R.Scientist
Lakshmana Reddy D.C. Scientist( Agril. Biotechnology)
Nandeesha PScientist (Plant Science)
Venkateshaiah S.Technical Officer (Field/Farm)
Madhusudhana Rao BTechnical Officer (Field/Farm)
Nirmala N.S.Personal Assistant
Shivarudraiah N.Senior Technical Assistant
Hanumantharaju M.Technician (Field)
Latha J.Technician (Field)
Vasantha K.Skilled Support Staff
Hanumantharayappa H.Skilled Support Staff
NameDesignation
Shivashankara K.S. Principal Scientist (Plant Physiology) and Head
Ravindra V. Principal Scientist, Plant Physiology
Soudamini Mahopatra Principal Scientist (Pesticide Chemistry)
Keshava Rao V. Principal Scientist (Organic chemistry)
Upreti K.K. Principal Scientist (Organic Chemistry)
Bhatt R.M. Principal Scientist(Plant Physiology)
Laxman R.H. Principal Scientist (Plant Physiology)
Debi Sharma Principal Scientist
Pritee SinghScientist
Bujji Babu C.S.Chief Technical Officer (Lab.)
Tapas Kumar RayChief Technical Officer (Lab.)
Jyothi V.DivakarSenior Technical Officer (Lab.)
Lokesha A NTechnical Officer
Qazi S.M.Technical Officer (Lab.)
SiddarajuSenior Technical Assistant
Lalitha H.L.Skilled Support Staff
Venkatesh M.Skilled Support Staff
NameDesignation
Krishna Reddy M. Principal Scientist & I/c. Head
Saxena A.K. Principal Scientist
Duleep Kumar SamuelPrincipal Scientist
Meera Pandey Principal Scientist
Sriram SPrincipal Scientist
Rangaswamy E.Scientist (Pl. Patho.)
Mahesha B.Scientist (Pl. Pathology)
Sandeep Kumar G.M.Scientist
Chandrashekara C.Scientist
Salil JalaliAssistant Chief Technical Officer (Lab.)
Balasubramanian K.Technical Officer (Lab.)
Nataraju M.S.Technical Officer
Shashi Kumar V.Technician
Meenakshi R.Technician
Gundappa ManojiTechnician
SiddagangappaSkilled Support Staff
Lakshmana V.Skilled Support Staff
Jayamma V.Skilled Support Staff
NameDesignation
Srinivasa Rao M. Principal Scientist (Nematology) & I/c Head
Shivarama Bhat PPrincipal Scientist
Venkata Rami Reddy P.Principal Scientist
Kamala Jayanthi P. D.National Fellow
Ganga Vishalakshy P.N. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Gopalakrishna Pillai K. Principal Scientist (Agril Entomology)
Sridhar V. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Uma maheshwari RScientist
Prasannakumar N.RScientist
Jayanthi Mala B.R.Scientist (Agrl. Entomology)
Omkar NaikTechnical Assistant (Field/Farm)
SarojaLab Technician
Rajanna T.S.Field Technician
RudraiahSkilled Support Staff
SeebaiahSkilled Support Staff
NameDesignation
Venkatta Kumar RPrincipal Scientist & Head
Gajanana T .M. Principal Scientist
Sreenivasa Murthy D. Principal Scientist (Agril. Economics)
Sudha MysorePrincipal Scientist
Narayanaswamy B.Principal Scientist (Agrl. Extension)
Venugopalan RPrincipal Scientist (Agril. Statistics)
Balakrishna BPrincipal Scientist (Agricultural Extension)
Achala Paripurna KSenior Scientist (Agrl. Entomology)
Reddy T.M.Senior Scientist (Agrl. Extn.)
Chandra Prakash M K Senior Scientist (Computer Applications)
Reena Rosy ThomasScientist
Atheequlla G A.Scientist (Ag. Extn.)
Chandrashekaraiah K.Senior Technical Officer (DRA-Photography)
Rajendra AstagiSenior Technical Officer (Artist)
LakshmeeshaSenior Technical Officer(Field/Farm)
Venkateshwara Rao R.Technical Officer (Projection- Photograhpy) (IIHR Stall at NIANP)
Muniraju M.Technical Officer(Field/Farm)
Annu M.Technical Officer (Field /Farm)
Mubeen TajPersonal Assistant
Ramachandra N.Senior Technical Assistant (Lab.)
LakshmipathyTechnician(Field/Farm)
Venkataramanappa D.Skilled Support Staff
Malkondaiah S.Skilled Support Staff
ChikkannaSkilled Support Staff
MuniyappaSkilled Support Staff
Jayaramaiah S.Skilled Support Staff
NameDesignation
Harinder Singh OberoiPrincipal Scientist & Head
Sudhakar Rao D.V.Principal Scientist (Horticulture)
Tiwari R.B. Principal Scientist ( Horticulture)
Narayana C.K. Principal Scientist (Hort.)
Senthil Kumaran G. Principal Scientist (Farm Machinery & Power)
SangamaPrincipal Scientist (Horticulture)
Shamina AzeezPrincipal Scientist
Bhuvaneswari S. Senior Scientist
Carolin Rathina Kumari AScientist (Farm Machinery & Power)
Ranjitha K Scientist (Microbiology)
Pushpa Chethan KumarScientist (Food and Nutrition)
Ravindra KumarAstt. Chief Technical Officer (Lab.)
NagappaSenior Technical Officer (Lab.)
Reddappa K.Senior Technical Officer (Lab.)
Dayananda P.Technical Officer (Mechanic-Workshop)
Rajendran S.Personal Assistant
SharadhammaSkilled Support Staff
BhagyammaSkilled Support Staff
NameDesignation
Ganeshamurthy A.N. Principal Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology) & I/c. Head
Raghupathi H.B . Principal Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology)
Shivananda T.N. Principal Scientist
Satisha G.C.Principal Scientist (Soil Science)
Rupa T.R.Principal Scientist
Varalakshmi L.R. Principal ScientistSoil Science (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology)
Selvakumar G.Senior Scientist (Agrl.Microbiology)
Kalaivanan D. Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Soil Microbiology)
Radha T.K.Scientist (Microbiology)
Balakrishna L.Senior Technical Assistant
Avinash B.Senior Technician
Shilpashree V.M.Technical Assistant
Malarvizhi M.Technical Assistant
VenkannaSkilled Support Staff
NameDesignation
Prakash PatilPrincipal Scientist & Project Co-ordinator (Fruits)
Sridhar GutamSenior Scientist
Sheela S.Steno Gr.III
Nagaraja M.R Technical Assistant
AnjanappaSkilled Support Staff
NameDesignation
P C TripathiPrincipal Scientist (Hort.) & I/c. Head
Rajasekharan P.E.Principal Scientist
Yogeesha H.S. Principal Scientist (Seed Technology)
Kanupriya Scientist (Pomology)
Radhika V Scientist
Shetti D.L.Assistant Chief Technical Officer (Lab.)
Felix MonteiroPrivate Secretary
Venkatesh M.Senior Technical Assistant
Muniraju T.Senior Field Technician
SalammaSkilled Support Staff Gr.III
Venkatesh M.Skilled Support Staff Gr.III
NameDesignation
Gobinda Chandra AcharyaSenior Scientist (Hort.)& I/c Head
Kundan KishoreSenior Scientist (Hort. - Fruit Science)
Sangeetha G.Senior Scientist (Plant Pathology)
Srinivas PetikamSenior Scientist (Plant Pathology)
Sudhamoy MandalSenior Scientist (Plant Pathology)
Deepa SamantScientist (Hort.)
Meenu KumariScientist (Hort.)
Ponnam NareshScientist (Veg. Science)
Mohapatra BAsst Finance & Accounts Officer
Singray MajhiTechnical Officer (T-5)
NameDesignation
Doreyappa Gowda I.NPrincipal Scientist(Hort.) & Head
Senthil Kumaran R.Principal Scientist (Hort.)
Sankar V.Principal Scientist (Hort.)
Mahendran B.Scientist (Agril. Entomology)
Vaisakhi K.C.Scientist (Soil Science)
Priti SonavaneScientist (Plant Pathology)
Venkataravanappa V.Scientist (Pl. Patho.)
Muralidhara B.M.Scientist (Fruit Science)
Mohan C.M.Assistant Administrative Officer
Varadarajachary K.V.Technical Officer (Mech.-Workshop)
Swathy P.B.Technical Officer (Lab.)
Ramakrishna G.S.LDC
Prashanth Kumar G.M.Senior Technical Assistant (Field Tech.)
Sridhar R.Senior Technical Assistant
Jagadish A.M.Technical Assistant (Driver-Workshop)
Rajanna A.Technician (Field)
Shankar H.L.Skilled Support Staff
ArkaniSkilled Support Staff
Rangarajan K.Skilled Support Staff
Jayamma S.Skilled Support Staff
MuthulaxmySkilled Support Staff
PeriammaSkilled Support Staff
Ravi R.Skilled Support Staff
Rajaiah G.M.Skilled Support Staff
Ramesh B.K.Skilled Support Staff
Mayandi K.Skilled Support Staff
ParameshwariSkilled Support Staff
Rajamma S.Skilled Support Staff
Ningamma P.Skilled Support Staff
SowbhagyaSkilled Support Staff
Sannamma C.Skilled Support Staff
Sarasu R.Skilled Support Staff
NameDesignation
KARUNAKARAN G.Senior Scientist & I/c Head CHES, Hirehalli
Paramesh H.C.Technical Officer
Dayanand P.Technical Officer
Nagendrappa N.Field Technician
Sanjeev M KengareField Technician
Rajanna V.Skilled Support Staff
AmmaiahSkilled Support Staff
NameDesignation
Saju George Programme Coordinator and Head
Devaiah K.A.Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Veerendra KumarSubject Matter Specialist (Plant Protection)/ T-7-8
Prabhakara B.Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Padmavathy M.K.Programme Assistant / T-6
Suresh S.C.Subject Matter Specialist (Livestock)/ T-6
Ponnamma P.C.Assistant
Prasad M.N.Driver / Technical Assistant, T-3
Janaki B.N.Skilled Support Staff
Narayana A.S.Watchman
KarupaswamySkilled Support Staff
AminabiSkilled Support Staff
CauveriSkilled Support Staff
SarasammaSafaiwala
Periaswamy M.Mali
NameDesignation
Loganandhan, NSenior Scientist & Programme Coordinator
Prashanth J.M.SMS (Horticulture)
Ramesh P.R.SMS (Soil Science)
Radha R.BanakarSMS (Home Science)
SomashekharSMS (Plant Breeding)
Jagadish K.N.SMS (Agrl. Extension)
Hanumanthe Gowda B.SMS (Plant Protection)
Jayasankar NSenior Technical Officer (Computer-Lab.)
NameDesignation
Bhanu A.Chief Technical Officer (Civil)
Harish K.M.Senior Technical Officer (Civil Overseer-Workshop)
Manjunath R.Technical Officer
Lakshmana Kanthan A.Technical Officer (Turner-Workshop)
Veerappa MahishiTechnical Officer (Electrical-Workshop)
Jagadeesh Kumar D NTechnical Officer (Electrical-Workshop)
Narendra STechnical Officer (Electrical-Workshop)
Ganesh M.Senior Technical Assistant (Refg.)
Jayakumar T.N.Senior Technical Assistant (Electrical)
Pullaiah M.C.Technical Assistant
MunikrishnappaSkilled Support Staff
Jayaram PSkilled Support Staff
Lakshmaiah B.V.Skilled Support Staff
NameDesignation
Siddaram G.KalashettySenior Technical Officer (Transport-Workshop)
Sunderraj G.Technical Officer (Driver-Workshop)
Nagaraj E.KodekalTechnical Officer (Mechanic-Workshop)
NameDesignation
Janmay Jai DeveshwarChief Technical Officer (Field/Farm)
Ravi Kumar S.Personal Assistant
NameDesignation
Mandakranta BhattacharyaChief Technical Officer (Medical)
NameDesignation
Shankara Prasad K.V.Senior Technical Officer (Library)
Anjanamma D.Skilled Support Staff
Anjanappa B.Skilled Support Staff
NameDesignation
Pandey R.N.Sr.Garden Suptd.(CTO)
Siddaveeraaradhaya, H.C.Technical Officer (Field/Farm)
Nagaraj E.K.Techinical Officer
HanumathrayappaUDC
Sridhar C.Sr.Technician
Subbaiaha HTechnical Assistant
Nazeer KhanTechnical Assistant
Rajanna YTechnical Assistant
MuralidharaLab Technician
MeenakshiSkilled Support Staff
Venkatesh D.Skilled Support Staff
GurumurthySkilled Support Staff
ChikamuthaiahaSkilled Support Staff
HanumaiahaSkilled Support Staff
Lakshmaiah T.V.Beldhar
Anjanappa P.Skilled Support Staff
Siddappa V.Skilled Support Staff
Venkanna V.Skilled Support Staff
Jayaram R.Skilled Support Staff
Siddarjaiah T.S.Skilled Support Staff
Venkataswaamy M.Skilled Support Staff
Muniyappa M.Skilled Support Staff
Anjanappa V.Skilled Support Staff
VenkateshaiahSkilled Support Staff
Anjanappa C.Skilled Support Staff
KumarMali(Skilled Support Staff)
NameDesignation
Thippeswamy SAssistant Chief Technical Officer (Computer-Lab.)
Krishnananda STechnical Officer (Computer-Lab.)