Pages that link to Staff

Primary tabs

NameDesignation
Rupa T.R. Principal Scientist & I/c. Head
Satisha G.C. Principal Scientist (Soil Science)
Varalakshmi L.R. Principal ScientistSoil Science (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology)
Selvakumar G. Principal Scientist (Agrl.Microbiology)
Chethan Kumar G
Shilpa Shree K.G
Kalaivanan D. Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Soil Microbiology)
Balakrishna L. Senior Technical Assistant(Lab)
Shilpashree V.M. Senior Technical Assistant(Lab)
Ramachandra N. Senior Technical Assistant (Lab.)
Venkanna Skilled Support Staff
NameDesignation
Shivashankara K.S. Principal Scientist (Plant Physiology) and Head
Ravishankar K.V. Principal Scientist
Keshava Rao V. Principal Scientist (Organic chemistry)
Vageeshbabu H.S. Principal Scientist (Agri. Biotechnology)
Manmohan M. Principal Scientist (Plant Physiology)
Laxman R.H. Principal Scientist (Plant Physiology)
Shamina Azeez Principal Scientist
Asokan R. Principal Scientist (Agricultural Entomology)
Basavaprabhu L. Patil Principal Scientist (Agricultural Biotechnology)
Bhanuprakash K Principal Scientist
Partha Choudhury P Principal Scientist
Lakshmana Reddy D.C. Sr. Scientist( Agril. Biotechnology)
Usha Rani T.R. Sr. Scientist
Arivalagan M Sr. Scientist
Poornima K.N Scientist
Ramesh K V
Pritee Singh Scientist
Nandeesha P Scientist (Plant Science)
Jyothi V.Divakar Asst Cheif Technical Officer (Lab.)
Madhusudhana Rao B
Lokesha A N Technical Officer(Field/Farm)
Malarvizhi M. Senior Technical Assistant(Lab)
Siddaraju B.N Senior Technical Assistant(Lab)
Latha J.
Hanumantharaju M. Technician (Field)
Amal Johny
Venkatesh M. Skilled Support Staff
NameDesignation
Venkata Rami Reddy P. Principal Scientist & I/c. Head
Duleep Kumar Samuel Principal Scientist
Sridhar V. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Sriram S Principal Scientist
Kamala Jayanthi P. D. Principal Scientist & National Fellow
Uma maheshwari R Sr. Scientist
Chandrashekara C. Sr. Scientist
Prasannakumar N.R Scientist
Keerthi MC Scientist
Priti Sonavane Scientist (Plant Pathology)
Venkataravanappa V. Scientist (Pl. Patho.)
Radha T.K. Scientist (Microbiology)
Jayanthi Mala B.R. Scientist (Agrl. Entomology)
Sandeep Kumar G.M. Scientist
Mahesha B. Scientist (Pl. Pathology)
Manjunatha L Scientist
Balasubramanian K. Senior Technical Officer (Lab.)
Saroja.S Technical Officer(Lab)
Omkar Naik Senior Technical Assistant (Field/Farm)
Gundappa Manoji Senior Technician(Field/Farm)
Shashi Kumar V. Senior Technician(Lab)
Meenakshi R. Senior Technician(Field/Farm)
Rudraiah Skilled Support Staff
Seebaiah Skilled Support Staff
Deenadayalan.P
Siddagangappa Skilled Support Staff
Lakshmana V. Skilled Support Staff
Jayamma V. Skilled Support Staff
NameDesignation
Aswath C. Principal scientist(Horticulture) & I/c Head
Sujatha A Nair Principal Scientist (Horticulture)
Hima Bindu K. Principal Scientist (Plant breeding)
Tejaswini Prakash Principal Scientist (Plant Breeding)
Rajiv Kumar Principal Scientist (Horticulture)
Rajasekharan P.E. Principal Scientist
Safeena S.A Senior Scientist
Sumangala H.P. Senior Scientist
Smitha G.R. Sr. Scientist
Rohini M.R. Scientist
Usha Bharathi T. Scientist
Nataraju M.S. Technical Officer(Field/Farm)
Muniraju M. Technical Officer(Field/Farm)
Cheluvaraju V. Technical Officer
Naveen Kumar N. Senior Technician(Field/Farm)
Rudresha A. Senior Technician(Field/Farm)
Anjanamma R. Senior Technician
Pandurangaiah Senior Technician
Nazeer Khan Technical Assistant
Venkatesh Murthy Skilled Support Staff
Hanumantha Raju Skilled Support Staff
Venkatesh H.R. Senior Technician
NameDesignation
Dr. Debi Sharma DIRECTOR
Harakangi G.G. Chief Administrative Officer(SG)
Raghuraman V
B P R Vithal Principal Private Secretary - Director's Cell
Jegadeesan K G Senior Finance and Accounts Officer
VISWANATHAN T Administrative Officer
Tittu Kumar K B Administrative Officer
C M Jenny Administrative Officer
Sabukuttan KB Administrative Officer
Anuradha L Junior Accounts Officer
Suma Srinivas AFAO
Sangeetha M. Asst. Administrative Officer
Vijayalakshmi D. Asst Administrative Officer
Pooja Kumari Asst Administrative Officer
Lokesh B.M. Asst Administrative Officer
Prashanthi Chandrashekar Asst Administrative Officer
Shyilaja R Prasad Asst Administrative Officer
S.M.A. Ahmed Asst Administrative Officer
Subramanya N Private Secretary - CAO Cell
Senthil Kumar P. Assistant
Shylaja Chandrashekar Assistant
Vinay V.R. Assistant
Surendra H.R. Assistant
Syed Rabbani Assistant
Vijaya Kumar Assistant
Aachal Palewar Assistant
Bhagyalakshmi Assistant
Prathiba M. Stenographer Grade – III
Mubeen Taj Personal Assistant - Directors Cell
Lakshmidevi K C UDC
Bindhu V UDC
GANGADHARESHWARA L
Jagadeesh T C UDC
Mallesh B UDC
Shilpa R. UDC
Renuka R UDC
Jayashree M. LDC
Ramakrishna.G.S LDC
Sai Monicalakshmi LDC
Aveen M Skilled Support Staff, Director's Cell
Rathnamma B. Skilled Support Staff
Hanumanthappa N Skilled Support Staff
NameDesignation
Madhavi Reddy K. Principal Scientist & I/c Head
Shankara Hebbar S. Principal Scientist
Prasanna H C Principal Scientist
Singh T.H. Principal Scientist (Horticulture)
Anil Kumar Nair Principal Scientist (Agronomy)
M.Thangam Principal Scientist
Yogeesha H.S. Principal Scientist (Seed Technology)
Dhananjaya M.V. Principal Scientist
Varalakshmi B. Principal Scientist (Horticulture)
Padmini K Principal Scientist (Horticulture)
Pitchaimuthu M. Principal Scientist (Horticulture)
Raja Shankar Principal Scientist
C. Mahadevaiah Scientist (Vegetable Science)
Manjunatha Gowda D C
Smaranika Mishra Scientist (Vegetable Science)
Ponnam Naresh Scientist (Veg. Science)
B.R. Raghu Scientist
Nage Gowda N S. Asstt.Cheif Technical Officer(Field/Farm)
Parashuram H.D.
Prashanth Kumar G M Technical Officer
Suresh H.S. Senior Technician(Field/Farm)
Muralidhara Senior Technician(Lab)
Venkatalakshmamma S.V. Senior Technician(Lab)
Puneeth H.V. Senior Technician(Field/Farm)
Vimala D. Senior Technician(Lab)
Devaraju L. Senior Technician(Field/Farm)
Nagaraju T.N.
Sanjeevappa H. Technician
Bylappa K Skilled Support Staff
Anjanappa C.M. Skilled Support Staff
Munikrishnappa Skilled Support Staff
Venkateshappa Skilled Support Staff
Siddanjini Skilled Support Staff
Shivrudrappa
NameDesignation
Venkatta Kumar R Principal Scientist & I/c Head
Balakrishna B Principal Scientist (Agricultural Extension)
Senthil Kumaran R. Principal Scientist (Hort.)
Sankar V. Principal Scientist (Hort.)
Jayaraghavendra Rao V.K
Sudha Mysore Principal Scientist (Agril. Economics)
Chandra Prakash M K Principal Scientist (Computer Applications)
Reena Rosy Thomas Principal Scientist
Sreenivasa Murthy D. Principal Scientist (Agril. Economics)
Tiwari R.B. Principal Scientist ( Horticulture)
Venugopalan R Principal Scientist (Agril. Statistics)
Ramya H R Scientist
Reddy T.M. Scientist (Agrl. Extn.)
Atheequlla G A. Scientist (Ag. Extn.)
Jayasankar N Assistant Chief Technical Officer (Computer-Lab.)
Chandra Kumar C Sr. Technical Officer
Rajendra Astagi Senior Technical Officer (Artist)
Chandrashekaraiah K. Senior Technical Officer (DRA-Photography)
Lakshmisha.R Asstt.Cheif Technical Officer(Field/Farm)
Muniyappa Senior Technician(Lab)
NameDesignation
Narayana C.K. Principal Scientist (Hort.) & I/c Head
Senthil Kumaran G. Principal Scientist (Farm Machinery & Power)
Sudhakar Rao D.V. Principal Scientist
A. Carolin Rathinakumari Principal Scientist
Bhuvaneswari S. Principal Scientist
Ranjitha K Senior Scientist (Microbiology- Ag Science)
Pushpa Chethan Kumar Scientist (Food and Nutrition)
Vijay Rakesh Reddy, S Scientist
Preethi P Scientist
Dayananda P. Technical Officer (Mechanic-Workshop)
Vamana Naik D. Technical Officer
Rajendran S. Personal Assistant
H.Bharathamma
H.S.Ananda Murthy
Paramashivaiah P Senior Technical Assistant(Lab)
Sharadhamma Skilled Support Staff
NameDesignation
Prakash Patil Principal Scientist & Project Co-ordinator (Fruits) (Acting I/c w.e.f 29-08-2019)
S.Priya Devi Principal Scientist
Sridhar Gutam Senior Scientist
Sheela S. Steno Gr.III
Nagaraja M.R Technical Assistant
Anjanappa Skilled Support Staff
NameDesignation
Gobinda Chandra Acharya Principal Scientist (Hort.)& I/c Head
Srinivas Petikam Principal Scientist (Plant Pathology)
Kundan Kishore Principal Scientist (Hort. - Fruit Science)
Sangeetha G. Principal Scientist (Plant Pathology)
Deepa Samant Scientist (Hort.)
Meenu Kumari Scientist (Hort.)
Vaisakhi K C Scientist
Mohapatra B Asst Finance & Accounts Officer
Singray Majhi Technical Officer (T-5)
Manoj Kumar Pattanaik
Biju K
Suchitra Behera
Bishnucharan Patra
Bijay Kumar Mallik
Syed Idrish Ali
Chandrasena Durga
Abhimanyu Das
Purna Chandra Majhi
Anandeswar Kanhar
Ashok Kumar Durga
NameDesignation
Rajendiran S Scientist & I/c Head
B.M. Muralidhara Scienntist (Fruit Science)
A.T. Rani Scientist (Agri. Entomology)
C.M. Mohan AAO
Jagadish A.M. Technical Assistant (Driver-Workshop)
Shankar H.L. Skilled Support Staff
Giriraja Naik
Mayandi K. Skilled Support Staff
Lijina
Arkany Skilled Support Staff
Shivaraj.D.T
Parameshwari Skilled Support Staff
Rajamma S. Skilled Support Staff
Sowbhagya Skilled Support Staff
Sarasu R. Skilled Support Staff
Sannamma C. Skilled Support Staff
Ramesh B.K. Skilled Support Staff
Rajaiah G.M. Skilled Support Staff
Deepa.T J Technical Assistant(Library)-T3
NameDesignation
KARUNAKARAN G. Principal Scientist
Paramesh H.C. Technical Officer
Sanjeev M Kengare Field Technician
Nagendrappa N. Field Technician
Rajanna V. Skilled Support Staff
Ammaiah Skilled Support Staff
NameDesignation
Rajendiran S Scientist and I/c Head
Devaiah K.A. Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Veerendra Kumar Subject Matter Specialist (Plant Protection)/ T-7-8
Prabhakara B. Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Mohan C.M. Assistant Administrative Officer
Suresh S.C. Subject Matter Specialist (Livestock)/ T-6
Benecio Fernandes Technical Assistant ( Computer Lab)
Lakshmi R
Narayana A.S. Watchman
Karupaswamy Skilled Support Staff
NameDesignation
Loganandhan.N Principal Scientist & Head
Ramesh P.R. Asstt.Chief Tech.Officer (Soil Science-Field/Farm)
Prashanth J.M. Asstt.Chief Tech.Officer (Horticulture-Field/Farm)
Hanumanthe Gowda B. Asstt.Chief Tech.Officer (Plant Prot-Field/Farm)
Radha R.Banakar Asstt.Chief Tech.Officer (Home Science-Field/Farm)
Jagadish K.N. Asstt.Chief Tech.Officer (Ag.Extension-Field/Farm)
Jyothi Appu Naik Technical Officer
Sanna Manjunatha K.S Technical Officer(Field/Farm)
Veda Kurnalli Junoir Stenographer
Shashidhara.K.N Senoir Technical Assistant(Lab.Tech)
Ningappa.M.H Senior Technicain(Driver-Workshop)
NameDesignation
Bhanu A. Chief Technical Officer
Harish K.M. Assistant Chief Technical Officer (Civil Overseer-Workshop)
Veerappa Mahishi Senior Technical Officer (Electrical-Workshop)
Narendra S Senior Technical Officer (Electrical-Workshop)
Manjunath R. Technical Officer
Sridhar R. Senior Technical Assistant
Ganesh M. Senior Technical Assistant (Refg.)
Pullaiah M.C. Senior Technical Assistant(PHO-Workshop)
Lakshmaiah B.V. Skilled Support Staff
NameDesignation
Siddaram G.Kalashetty Asst. Chief Technical Officer (Transport-Workshop)
Suresh Angadi
P.Narayanappa
M.R.Suresh
K.Velumurugan
NameDesignation
Ravindra Kumar Astt. Chief Technical Officer (Lab.)
Ravi Kumar S. Personal Assistant
NameDesignation
Mandakranta Bhattacharya Chief Technical Officer (Medical)
NameDesignation
Challuri Srinivas Technician (Information Technology)
Anjanamma D. Skilled Support Staff
NameDesignation
Avinash K.N. Technical Officer
Nagaraj E.Kodekal Technical Officer (Mechanic-Tractor Unit)
V. Ramesh Senior Technical Assistant
Rajanna A Sr. Technician (Landscape)
Avinash B. Senior Technician
M.A. Raghavendra Rao
Rajanna Y Technical Assistant
Lakshmaiah T.V. Beldhar
Kumar Mali(Skilled Support Staff)
Chikamuthaiaha Skilled Support Staff
Jayaram R. Skilled Support Staff
Venkanna V. Skilled Support Staff
Siddarjaiah T.S. Skilled Support Staff
Anjanappa B. Skilled Support Staff
NameDesignation
Thippeswamy S
Krishnananda S Technical Officer (Computer-Lab.)